Dlaczego warto skorzystać
z pomocy psychoonkologa?

Adrianna Sobol
wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psychoonkolog Fundacji Onkocafe

Po diagnozie i w czasie leczenia będziesz doświadczać różnych emocji i stawiać przed sobą wiele pytań. Choroba rewolucjonizuje życie i stawia w nowej, obcej sytuacji. Niekiedy bywa to trudne, ale pamiętaj – nie jesteś sama. Z pomocą może Ci przyjść psychoonkolog.

Psycholog czy psychoonkolog?
Zarówno psycholog jak i psychoonkolog są nastawieni na pomoc innym, ale im lepsza wiedza w danym obszarze, tym pomoc będzie bardziej efektywna. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy, pamiętaj, aby szukać właśnie psychoonkologa, który specjalizuje się we wspieraniu osób chorych onkologicznie.

Kiedy skorzystać z pomocy psychoonkologa?
Ze wsparcia psychoonkologa możesz skorzystać na każdym etapie leczenia. Od pierwszych objawów, ustalenia rozpoznania i terapii onkologicznej aż po jej zakończenie. Wiele kobiet rezygnuje z takiej możliwości, bo uważa, że świetnie sobie same poradzą lub odwlekają ten moment „aż coś się zacznie dziać”. Nie warto jednak czekać – podczas leczenia, nagromadzenie różnych emocji może działać wyniszczająco i prowadzić nawet do depresji. Wówczas pomoc psychoonkologiczna jest wręcz konieczna. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoonkologa na wczesnych etapach zmagań z chorobą.

Czasem wystarczy jedno spotkanie, aby poczuć siłę i motywację do dalszych działań. 

W czym psychoonkolog może Ci pomóc?
Wsparcie – najważniejszym zadaniem psychoonkologa jest wsparcie na każdym etapie leczenia. Możesz z nim szczerze porozmawiać o towarzyszących Ci emocjach i lękach. Wobec tego nie obawiaj się wyrażać przy nim emocji. Nie wstydź się, że czujesz złość lub że chcesz płakać. Płacz i opowiedz psychoonklologowi o swoich myślach. Pomoże Ci zrozumieć i uporządkować emocje.

Psychoedukacja – oprócz tego, że psychoonkolog pomoże Ci poukładać emocje, pełni także bardzo ważną funkcję edukatora i łącznika między lekarzem a pacjentką. Zna terminologię medyczną i pomoże Ci ją zrozumieć. Ponadto doradzi, jak przygotować się do wizyty u lekarza – jak z nim rozmawiać, podpowie, o co warto zapytać.

Jak wyglądają spotkania z psychoonkologiem?
Nie ma jednego wzoru spotkania, który można odnieść do każdej kobiety z rakiem piersi. Psychoonkolog dostosuje schemat i ilość spotkań do Twoich indywidualnych potrzeb. Może się okazać, że będziesz potrzebowała indywidualnej terapii lub że większą korzyść będziesz czerpała z grupowej, podczas której spotkasz się z innymi kobietami, które przechodzą przez podobne doświadczenie.

Kto może skorzystać ze wsparcia psychoonkologa?
Z pomocy psychoonkologa możesz skorzystać nie tylko Ty, ale również Twoi bliscy. Choroba nowotworowa dotyka wszystkich członków rodziny, wymuszając na nich zmianę funkcjonowania. W wielu przypadkach dochodzi do kryzysu, ale nie należy się go bać – można go okiełznać, a przebyty kryzys jeszcze mocniej spaja więzy rodzinne – łączy, daje solidną lekcję tego, jak o siebie wzajemnie dbać, jaka siła wynika z takiej wspólnej pracy. Psychoonkolog pomoże Wam krok po kroku przejść przez ten trudny okres.

Gdzie szukać psychoonkologa?
Psychoonkologa znajdziesz na oddziałach onkologicznych – zapytaj swojego lekarza prowadzącego lub personel pielęgniarski, czy w Twoim szpitalu możesz skorzystać z konsultacji psychoonkologicznej. Innym miejscem są organizacje pacjentów i fundacje działające w obszarach onkologicznych – skontaktuj się z nimi i zapytaj o możliwość umówienia się na spotkanie z psychoonkologiem lub poproś o kontakt do niego.

Czy w chorobie onkologicznej często występuje depresja?
Depresja często towarzyszy kobietom z rakiem piersi i nie wynika to tylko i wyłącznie z silnych emocji wywołanych trudną sytuacją życiową. Jest to także efekt uboczny samego leczenia.

Wiele kobiet próbuje samodzielnie ograniczyć stres i negatywne emocje, ale u części z nich zasoby siły wewnętrznej okazują się jednak niewystarczające do przystosowania się do nowej roli – osoby chorej. W efekcie mogą pojawić się zaburzenia lękowe i stany depresyjne.

Czy to już depresja?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaka jest różnica między depresją a zwykłym smutkiem i lękiem. Tradycyjne stany lękowe i przygnębienie są krótkotrwałe, a chorzy potrafią sobie z nimi poradzić własnymi siłami. Co ważne – nie zaburzają codziennej aktywności ani kontaktów z bliskimi i otoczeniem.

Do objawów depresji zalicza się:

 • obniżony nastrój utrzymujący się przez większość dnia, niezależny od bieżących wydarzeń
 • spadek energii
 • utratę zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności
 • zaburzenia snu
 • płaczliwość
 • niską samoocenę
 • pesymistyczne postrzeganie przyszłości
 • lęk
 • myśli samobójcze

Jeśli te objawy utrzymują się u Ciebie lub Twojego bliskiego ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną dłużej niż dwa tygodnie, to trzeba poinformować o tym lekarza. Skorzystajcie z pomocy psychologa lub lekarza psychiatry.

  Konsultacja merytoryczna Adrianna Sobol, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psychoonkolog Fundacji Onkocafe.

  Psychoonkolog

  Jak radzić sobie ze stresem w dobie pandemii?

  Jak radzić sobie ze stresem w dobie pandemii?

    Jak sobie radzić ze stresem podczas pandemii? Adrianna Sobolwykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psychoonkolog Fundacji OnkocafeEpidemia COVID-19 to dla wszystkich nowa i trudna sytuacja. Szczególnie trudna jest dla pacjentów z rakiem, którzy...

  Organizatorzy

  Partner merytoryczny

  @ 2019 Copyright Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39 B, 02-672 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.