Jak mogę sama sobie pomóc, żeby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty?

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld,
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

1. Zgłosić się do lekarza, jak tylko coś nas zaniepokoi

Zdarzają się sytuacje, kiedy zauważymy jakąś niepokojącą nas zmianę w piersi i odwlekamy wizytę
u lekarza z powodu strachu. Tymczasem to może tylko pogorszyć sprawę. Jeśli zmiana jest nowotworem, to on przez ten czas rośnie i robi się coraz bardziej niebezpieczny – m.in. mogą pojawić się przerzuty do węzłów chłonnych pachowych i nadobojczykowych. Wykrycie nowotworu we wczesnej postaci powoduje, że leczenie przyniesie lepsze efekty. Pamiętaj – wczesny rak piersi jest całkowicie uleczalny!

Najważniejsze, co możesz dla siebie zrobić, gdy pojawi się jakakolwiek zmiana, która Cię niepokoi to nie czekać, nie odkładać tematu. Nie bój się, tylko idź do lekarza. Czas w tym przypadku działa na niekorzyść!

2. Wybrać odpowiedni ośrodek

Ważne, żebyś zgłosiła się do ośrodka, który oferuje możliwość kompleksowego leczenia. W przypadku nowotworu piersi bardzo ważne jest, żebyś leczyła się w tzw. Breast Cancer Unicie (ośrodku specjalizującym się w skoordynowanym leczeniu raka piersi) lub w dużym ośrodku jak np. Centrum Onkologii, w którym pracuje doświadczony personel, dzięki czemu uzyskasz najwyższą jakość opieki. Najczęściej w tych ośrodkach prowadzone są również badania kliniczne, dzięki czemu możesz zyskać dostęp do terapii, które nie są jeszcze rutynowo stosowane.

Wiele pacjentek decyduje się na wybór ośrodka niedaleko swojego miejsca zamieszkania, żeby było blisko. Tymczasem odległość nie powinna być dla Ciebie kryterium przy podejmowaniu decyzji
o ośrodku, w którym będziesz się leczyć.

Lepiej poświęć czas na dojazd czy poczekaj dłużej na wizytę, ale miej pewność, że trafisz do ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu raka piersi.

Duże ośrodki = długie kolejki?
W tej chwili ośrodki onkologiczne w całym kraju są nastawione na szybką diagnostykę. Jeżeli masz skierowanie do chirurga onkologa, wizyta odbędzie się w dniu, w którym zgłosisz się do ośrodka.

Ośrodki specjalizujące się w leczeniu raka piersi znajdziesz tutaj 

3. Ośrodek, w którym podejmujemy leczenie, powinien być tym, w którym wykonujemy badania

To bardzo ważne, aby diagnostyka była przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami. Badanie, które było robione w innym ośrodku, często musi zostać powtórzone, przez co pacjentka traci czas, podczas gdy już mogłaby rozpocząć leczenie.

 

Konsultacja merytoryczna dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii w Warszawie.

Masz raka piersi? Co powinnaś wiedzieć?

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

  Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi   „Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi” to zbiór rzetelnych informacji, który powstał we współpracy 4 organizacji, działających na rzecz pacjentów (Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch...

Organizatorzy

Partner merytoryczny

@ 2019 Copyright Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39 B, 02-672 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.