Rekonstrukcja piersi

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld,
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Są dwie główne metody wykorzystywane przy zabiegach rekonstrukcji piersi. W pierwszej do piersi pacjentki zostają wszczepione endoprotezy (implanty). Czasem zabieg składa się z dwóch etapów
i pierwszy z nich polega na umieszczeniu pod mięśniem piersiowym większym ekspandera. Drugą metodą rekonstrukcji piersi jest wykorzystanie tkanek własnych pacjentki, przeszczepionych z innego miejsca w ciele. O wyborze metody decyduje pacjentka wspólnie z lekarzem. Zdarza się także, że
u niektórych osób możliwa jest tylko jedna metoda rekonstrukcji piersi i wtedy nie ma możliwości wyboru. Czynnikiem, który bierze pod uwagę lekarz proponując konkretną metodę są możliwości anatomiczne np. wielkość piersi i wskazania medyczne.

I metoda – ekspander i endoproteza
Pod skórę i mięśnie piersiowe na klatce piersiowej wszczepia się specjalne urządzenie –
tzw. ekspander, który rozciąga tkanki, tak aby przygotować miejsce dla docelowej protezy wewnętrznej. Zabieg wszczepiania ekspandera trwa kilkadziesiąt minut, pacjentka przebywa w szpitalu kilka dni,
a potem pojawia się kilka lub kilkanaście razy w szpitalu, w pewnych odstępach czasowych, aby uzupełniać ekspander solą fizjologiczną. Proces rozciągania skóry i tkanek jest długotrwały, tak aby nie doszło do zaburzeń w ukrwieniu, czy martwicy tkanek. Po uzyskaniu odpowiedniego rozciągnięcia tkanek w miejsce ekspandera wprowadzany jest docelowy implant, który jest dopasowywany kształtem i wielkością do naturalnej piersi.

Zalety tej metody to:
W przeciwieństwie do metody z wykorzystaniem tkanek naturalnych operacja
z wykorzystaniem implantów jest mniej rozległa, a same zabiegi wszczepienia ekspandera
i protezy są krótkie, niepotrzebna jest długotrwała narkoza, która w niektórych przypadkach jest przeciwskazana. O narkozie decyduje lekarz anestezjolog.

II metoda – wykorzystanie tkanek własnych pacjentki
Przemieszczenie płatu skóry pacjentki z tkanką tłuszczową z podbrzusza i modelowanie
z niego piersi.

Zalety tej metody to: łatwiejsze modelowanie piersi, co przekłada się na jej bardziej naturalny kształt; zachowanie naturalnych właściwości tkanek, czyli nie ma znaczenia, czy kobieta tyje czy chudnie – tkanka dostosowuje się do ciała i zmienia się naturalnie razem z nim.

W przypadku implantów należy pamiętać, że „nowa” pierś się nie zmieni, podczas gdy zdrowa pierś może się zwiększyć lub zmniejszyć na skutek tycia bądź chudnięcia. W takim wypadku możliwa jest korekta plastyczna drugiej piersi albo wymiana implantu na większy bądź mniejszy.

Przeciwwskazania do metody z zastosowaniem implantów
– przebyta radioterapia
Napromienianie powoduje zmianę w tkance skóry. Staje się ona sztywna, tkanki zanikają i jest to podstawowe przeciwwskazanie do zastosowania implantu. U tych pacjentek powinniśmy proponować tkanki własne.

Przeciwwskazania do metody z zastosowaniem tkanek własnych
– poprzeczna blizna po przebytej operacji brzusznej
– ogólnomedyczne, czyli np. choroby krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby neurologiczne, choroby kręgosłupa, które mogą się pojawiać z wiekiem.

Do zabiegu rekonstrukcyjnego lekarze przystępują zazwyczaj nie wcześniej niż 6 miesięcy do roku od zakończenia leczenia onkologicznego. To czas potrzebny na regenerację. Po leczeniu z wykorzystaniem radioterapii ten okres regeneracji może trwać nawet do 2 lat.
Są przypadki, kiedy rekonstrukcję piersi możemy przeprowadzić podczas operacji usuwającej chorą tkankę (czyli podczas zabiegu mastektomii), ale z wyjątkiem sytuacji, gdy chora będzie wymagała agresywnego leczenia, jakim jest chemioterapia czy radioterapia.

Zapytaj lekarza, o to jaki rodzaj zabiegu będzie przeprowadzony,
np. podczas konsylium.

Po tego typu zabiegach niezwykle ważna jest rehabilitacja, aby pacjentka wróciła do pełnej sprawności fizycznej. Jeżeli były pobierane tkanki własne z powłok brzusznych, to naturalnym jest, że trzeba czasu na zagojenie tych fragmentów ciała.

Konsultacja merytoryczna dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii w Warszawie.

Masz raka piersi? Co powinnaś wiedzieć?

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

  Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi   „Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi” to zbiór rzetelnych informacji, który powstał we współpracy 4 organizacji, działających na rzecz pacjentów (Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch...

Organizatorzy

Partner merytoryczny

@ 2019 Copyright Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39 B, 02-672 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.