Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza onkologa klinicznego po otrzymaniu diagnozy – wczesny HER2+ rak piersi

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Narodowy Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy

Usłyszałaś diagnozę „rak piersi” i na pewno towarzyszy Ci wiele emocji, które mogą wezbrać na sile przed pierwszą wizytą u lekarza onkologa. W wielu ośrodkach to spotkanie odbywa się już po wizycie u chirurga onkologa i po konsylium. Im lepiej przygotujesz się do tej wizyty, tym łatwiej Ci będzie sobie z nimi poradzić. W pierwszej kolejności pamiętaj, że tak jak inni lekarze, onkolog chce Ci pomóc!

Na pierwszej wizycie u onkologa klinicznego po usłyszeniu diagnozy „wczesny HER2 dodatni rak piersi” lekarz przekaże Ci informacje o planie leczenia. Jeśli na konsylium (więcej o konsylium przeczytasz tu) nie ustalono inaczej, będzie to leczenie systemowe, czyli chemioterapia w połączeniu z leczeniem celowanym anty-HER2 (więcej o schemacie leczenia wczesnego HER2+ raka piersi przeczytasz tu). Onkolog przedstawi, jak to leczenie będzie wyglądało i zleci dodatkowe badania, które będą wykonane w ośrodku, w którym podejmiesz leczenie. Pozwolą one na zakwalifikowanie do programu lekowego, w ramach którego jest refundowane leczenie celowane związane z obecnością receptora HER2.

W skład tych dodatkowych badań mogą wchodzić:

 • dostępny wynik badania immunohistochemicznego lub hybrydyzacji in situ (ISH) (ocena nadekspresji HER2, stopień ekspresji receptorów ER i PGR),
 • morfologia krwi z rozmazem,
 • poziom kreatyniny,
 • poziom AIAT,
 • poziom AspAT,
 • stężenie bilirubiny,
 • USG jamy brzusznej,
 • RTG klatki piersiowej,
 • scyntygrafia kośćca (w zależności od oceny klinicznej),
 • mammografia lub USG piersi wraz z dołami pachowymi – u chorych leczonych przedoperacyjnie (w uzasadnionych sytuacjach klinicznych zamiennie CT lub NMR piersi) w zależności od możliwości oceny wymiarów zmian przed leczeniem,
 • EKG,
 • ECHO,
 • konsultacja kardiologiczna – wyłącznie u pacjentów ze współistniejącymi istotnymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego,
 • test ciążowy (u kobiet z możliwością zajścia w ciążę).

Na kolejnej wizycie lekarz onkolog obejrzy i podsumuje wyniki tych badań i dopiero wtedy będziesz mogła rozpocząć leczenie.

W niektórych ośrodkach lekarz onkolog (zazwyczaj zleca to chirurg onkolog) jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii, przy okazji dodatkowych badań, zleca także założenie znacznika do guza. To mały drucik (tzw. kotwica), który zakłada się najczęściej pod kontrolą USG do guza. Jeśli dojdzie do całkowitej remisji patomorfologicznej (tzw. pCR. Więcej o całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej przeczytasz tu), czyli do zniknięcia guza, chirurg onkolog, dzięki znacznikowi, wie gdzie guz był zlokalizowany i może usunąć tkankę z tego miejsca.

Czy powinnam zabrać coś na pierwszą wizytę?

Jest kilka rzeczy, które powinnaś zabrać do lekarza onkologa i takich, których zabierać nie musisz, ale z pewnością pomogą Ci podczas spotkania.

 • Wyniki badań – bardzo ważne jest, abyś zabrała ze sobą dotychczasowe wyniki badań. Lekarz onkolog będzie chciał je obejrzeć i przeanalizować. Zabierz ze sobą wyniki:
  1. biopsji
  2. mammografii
  3. USG piersi
  4. USG węzłów chłonnych pachowych
  5. badania krwi.

Resztę badań lekarz onkolog będzie z Tobą ustalał na bieżąco.

 • Lista pytań – wizyta u onkologa wzbudza wiele emocji. Pod ich wpływem możesz zapomnieć, co chciałaś powiedzieć lub o co zapytać. Dlatego warto, abyś przed wizytą zapisała sobie na kartce lub w notatniku pytania. Nie bój się ich zadawać lekarzowi. Jako pacjent masz prawo do informacji (więcej o prawach pacjenta przeczytasz tu).
 • Notatnik i długopis – weź je ze sobą, aby zapisać ważne informacje, termin kolejnych wizyt, etc.

Czy na taką wizytę mogę przyjść z osobą towarzyszącą?

Oczywiście – to może być ktoś z rodziny lub bliski przyjaciel. Z powodu towarzyszących Ci emocji i natłoku nowych informacji możesz czuć się skrępowana przed zadaniem pytań, które wcześniej sobie przygotowałaś. W takich sytuacjach towarzysząca Ci osoba może zadawać pytania za Ciebie lub robić notatki, gdy Ty będziesz słuchać lekarza.

Przed wizytą u onkologa możesz zebrać informacje o swoim podtypie nowotworu (informacje te są zawarte w wyniku badania histopatologicznego) i leczeniu. Już podstawowa wiedza pozwoli Ci na lepszą komunikację z lekarzem i zrozumienie tego, co do Ciebie mówi. Pytaj o wszystko, czego nie rozumiesz i co budzi Twoje wątpliwości. I pamiętaj – im lepiej przygotujesz się do tej wizyty, tym bardziej z niej skorzystasz.  

 

Konsultacja merytoryczna dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Narodowy Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy

Masz raka piersi? Co powinnaś wiedzieć?

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi

  Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi   „Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi” to zbiór rzetelnych informacji, który powstał we współpracy 4 organizacji, działających na rzecz pacjentów (Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch...

Organizatorzy

Partner merytoryczny

@ 2019 Copyright Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39 B, 02-672 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.