leczenie przedoperacyjne

Wróć do listy artykułów

Jak przygotować się do leczenia?

Medycyna oferuje coraz więcej możliwości skutecznej walki z rakiem piersi. Zanim jednak poddasz się dobranej dla Ciebie terapii, będą Ci towarzyszyły tysiące myśli i silne emocje wynikające ze strachu przed nieznanym. 

„Nie wiem, co mnie czeka” 

W pierwszym etapie choroby – niedługo po diagnozie będzie towarzyszyć Ci wiele pytań dotyczących m.in. samego leczenia – „Jak zareaguję na leczenie?”, „Z jakimi objawami ubocznymi przyjdzie mi się mierzyć?”, „Dlaczego w moim przypadku lekarz podjął takie, a nie inne decyzje?”, „Jak się zmieni moje życie?”. Te pytania burzą poczucie bezpieczeństwa i wywołują lęk, ponieważ nie znasz na nie odpowiedzi. Potrzebujesz wiedzy, aby móc się dobrze przygotować do leczenia i tego, co Cię czeka. Ona przekłada się na plan działania i zmniejszenie strachu przed chorobą. 

Jak zdobyć wiedzę? 
Próbuj zrozumieć diagnozę, w tym mogą Ci pomóc poniższe porady: 

  • Poproś bliską osobę, żeby towarzyszyła Ci podczas wizyty u onkologa. Będzie Ci raźniej. Razem zapamiętacie więcej szczegółów i informacji.
  • Przed konsultacją spisz wszystkie swoje pytania na kartce, następnie przeczytaj wszystkie pytania lekarzowi. Wymagaj odpowiedzi na każde z pytań, wszystkie są przecież dla Ciebie istotne. Najważniejszym prawem pacjenta jest prawo do bycia informowanym. Dobra relacja i komunikacja z lekarzem daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa.
  • Pytaj o wszystko, czego nie rozumiesz i co budzi Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że nie ma niemądrych pytań.
  • Zapytaj swojego lekarza o wszystkie dostępne formy leczenia raka piersi.
  • Omów z lekarzem plan postępowania. Ustalcie zasady współpracy.

Najważniejsze, żebyś pamiętała o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Nie bój się mówić o nich swojemu lekarzowi – jeśli chcesz wiedzieć wszystko od razu – wyraź tą potrzebę. Jednocześnie pamiętaj o tym, że Twój lekarz może nie być w stanie udzielić Ci obszernej odpowiedzi na niektóre pytania, dlatego kieruj je do odpowiednich osób, które zajmują się danym obszarem – psychologa, rehabilitanta, dietetyka etc. 

Konsultacja merytoryczna Adrianna Sobol, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psychoonkolog Fundacji Onkocafe.

 

 

Może też Cię zainteresować:

Artykuły

Ilość artykułów: 4
Organizatorzy
Partner merytoryczny