diagnostyka

Wróć do listy artykułów

Podtypy raka piersi

Dowiedziałaś się, że masz raka piersi, ale umiejscowienie raka lub rozmiar guza to nie jedyne informacje, które powinnaś znać. Ważne, abyś miała świadomość, jaki masz podtyp nowotworu. Określenie podtypu jest bardzo ważne, ponieważ na jego podstawie dobierane jest najlepsze dla Ciebie leczenie. Dlatego upewnij się, że miałaś badania oznaczające receptory hormonalne: estrogenowe i progesteronowe, receptor HER2 oraz wskaźnik proliferacji Ki-67 [o tych badaniach możesz przeczytać tutaj]. Wiedza o podtypie nowotworu pozwoli Ci aktywnie uczestniczyć w planowaniu Twojego leczenia – szukaj informacji o najlepszych metodach w konkretnym podtypie i nie bój się pytać o nie lekarza. Podtypów raka piersi jest kilka: 

  • Rak hormonozależny (luminalny) – najczęściej występujący, bo dotyczy ponad 70% zdiagnozowanych kobiet. W przypadku tego typu raka stwierdza się obecność receptorów hormonalnych. Leczenie opiera się głównie na hormonoterapii. Czasem stosowana jest też chemioterapia lub radioterapia.
  • HER2 dodatni – dotyka ok. 18-20% kobiet z rakiem piersi. Z jednej strony – to agresywna postać nowotworu, który szybko się rozwija i częściej daje przerzuty, ale z drugiej strony – dobrze reaguje na terapię celowaną (tj. dobraną do rodzaju nowotworu, aby była jak najbardziej skuteczna dla pacjentki). W przypadku tego podtypu ważne jest zastosowanie terapii anty-HER2. Warto wiedzieć, że obok leku, którego pojawienie się kilkanaście lat temu zmieniło leczenie i rokowania chorych z HER2 dodatnim rakiem piersi, tzw. pojedynczej blokady, pojawiła się dla tych chorych nowa opcja. Do znanego już leku dodaje się drugi lek i dzięki temu połączeniu uzyskujemy podwójną blokadę agresywnego receptora HER2. 
  • Potrójnie ujemny rak piersi – najrzadziej występujący rodzaj nowotwóru piersi. U pacjentek z tym typem nowotworu brak jest receptorów hormonalnych i receptorów HER2. To bardzo agresywny rodzaj nowotworu piersi , który wymaga bardzo intensywnej terapii.

Czy wiesz, że… 

Jeszcze do niedawna (ok. 4-5 lat temu) wszystkie kobiety z rakiem piersi były kierowane do zabiegu chirurgicznego? Dzięki odkryciu podtypów raka możliwe jest lepsze, bardziej dostosowane leczenie i dziś już wiadomo, że w typach źle rokujących (np. HER2 dodatni) znacznie lepsze wyniki terapii osiąga się, kiedy zaczyna się ją od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. Dopiero po odpowiedzi na takie leczenie (czyli zmniejszenie się guza), wykonuje się zabieg chirurgiczny. 

Do gorzej rokujących nowotworów zalicza się rak potrójnie ujemny oraz HER2 dodatni. W tych przypadkach do nawrotu choroby i przerzutów może dochodzić częściej niż w przypadku hormonozależnego raka piersi. Jednak w przypadku HER2 dodatniego raka piersi w ostatnich latach nastąpił postęp, jeśli chodzi o jego leczenie, dzięki czemu wydłuża się czas przeżycia bez nowotworu. A w przypadku wczesnego raka piersi możemy mówić o wyleczeniu. 

Dzięki skutecznym lekom, wczesnego HER2 dodatniego raka piersi możemy całkowicie wyleczyć!

 Konsultacja merytoryczna dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii w Warszawie.

 

 

Może też Cię zainteresować:

Artykuły

Ilość artykułów: 6
Organizatorzy
Partner merytoryczny