leczenie pooperacyjne

Wróć do listy artykułów

Czym jest całkowita odpowiedź patomorfologiczna (pCR)?

Wiele kobiet słysząc diagnozę „rak piersi” chce od razu poddać się operacji wycięcia guza, aby jak najszybciej pozbyć się choroby i mieć pewność, że nowotwór nie nawróci. Tymczasem to dość często powtarzany mit. Niestety, operacja nie gwarantuje, że nowotwór zniknie lub nie wróci po jakimś czasie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o operacji, porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania u Ciebie terapii przedoperacyjnej (tzw. neoadjuwantowej). W leczeniu przedoperacyjnym raka piersi chodzi o to, aby pacjentka osiągnęła całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, która daje lepsze rokowania, a więc zwiększa szansę na wyleczenie. Czym jest i dlaczego jest taka ważna? 

Całkowita odpowiedź patomorfologiczna (tzw. pCR – z ang. Pathologic Complete Response) to czynnik, który mówi o rokowaniu (ocena przypuszczalnego przebiegu choroby). Oznacza, że w usuniętym, fragmencie piersi (z miejsca, w którym znajdował się rak) nie ma komórek nowotworowych. To samo dotyczy węzła chłonnego – jeśli w jego usuniętym fragmencie nie ma komórek nowotworowych, wówczas mówimy, że pacjentka osiągnęła całkowitą odpowiedź patomorfologiczną. 

pCR oznacza się po operacji, która była poprzedzona leczeniem przedoperacyjnym – chemioterapią połączoną z terapią anty-HER2 (w przypadku raka HER2+). Usunięta przez chirurga onkologa tkanka (fragment piersi z miejsca, w którym znajdował się guz) jest przekazana patomorfologowi (więcej o patomorfologu przeczytasz tu), który bada ją pod kątem obecności komórek nowotworowych. 

Co osiągnięcie całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej oznacza dla mnie? 

To znakomita wiadomość, która oznacza, że jesteś w remisji (czyli w badanym materiale pooperacyjnym brak jest komórek nowotworowych)! Po osiągnięciu całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej zwiększają się Twoje szanse na życie bez nawrotu. Dlatego warto jest zabiegać o osiągnięcie całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej, co jest możliwe dzięki leczeniu przedoperacyjnemu. Takie leczenie zwiększa Twoje szanse na całkowite wyleczenie! 

Pacjentka, u której wykryto całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, zostaje skierowana na leczenie uzupełniające, które ma utrzymać stan remisji (czyli braku objawów choroby). 

Lekarz nie zaproponował mi leczenia neoadjuwantowego (przedoperacyjnego), co mam zrobić? 

Może się niestety zdarzyć, zwłaszcza w małych ośrodkach (w których nie ma oddziału onkologicznego), że pomimo tego, że masz wczesnego raka piersi HER2+, lekarz (najczęściej chirurg) nie zaproponuje Ci innego leczenia i od razu skieruje Cię na operację. W takim przypadku sama aktywnie zapytaj lekarza, czy możesz skorzystać z leczenia przedoperacyjnego. 

Zawsze możesz także zasięgnąć opinii innego lekarza, w innym ośrodku (pamiętaj – wybór miejsca, w którym będziesz leczona jest bardzo ważny! Wybierając ośrodek, w którym kompleksowo leczy się raka piersi (jak centra onkologii czy inne placówki, w których funkcjonują, tzw. Breast Cancer Unit (listę BCU znajdziesz tu) pomożesz sobie i zwiększysz szansę na to aby leczenie przyniosło jak najlepsze korzyści. Więcej o tym, co możesz dla siebie zrobić przeczytasz tu). 

Konsultacja merytoryczna dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Narodowy Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy

 

 

Organizatorzy
Partner merytoryczny