O organizatorach

Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”

Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”

amazonkifederacja.pl

Federacja Stowarzyszeń “Amazonki”

To jedna z najstarszych i najprężniej działających organizacji na rzecz kobiet z rakiem piersi. Jej początki sięgają 1993 roku, kiedy to odbyło się spotkanie założycielskie Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki” utworzonej przy Polskim Komitecie Zwalczania Raka. Uczestniczyły w nim przedstawicielki 14 istniejących wówczas klubów. Jako Federacja Stowarzyszeń Amazonki funkcjonuje od 2000 roku. W tej chwili w Federacji zrzeszonych jest 208 Klubów z całej Polski, które lokalnie wspierają swoje podopieczne. 

Celem Federacji Stowarzyszeń Amazonek jest wszechstronne działanie na rzecz osób z rakiem piersi. Federacja realizuje szkolenia dla rehabilitantów współpracujących z lokalnymi klubami Amazonek, liderek oraz ochotniczek. Federacja działa na rzecz kobiet z rakiem piersi, a podstawą tych działań są ochotniczki, które wspierają kobiety z rakiem piersi już na oddziałach onkologicznych, a więc od pierwszych dni po diagnozie i rozpoczęciu leczenia.

Federacja prowadzi kampanie edukacyjne dotyczące raka piersi: Zdrowy nawyk – Zdrowie piersi, Jest jak jest. Mam wybór!, a także inicjuje i angażuje się w szereg innych projektów m.in.: - Spartakiadę, czy Artystyczny Świat Amazonek. Działa rownież na rzecz profilaktyki raka piersi - edukując kobiety w ich miejscu pracy, edukują młodzież szkolną - jak ważne jest samobadanie piersi. Poszczególne Kluby organizują szereg lokalnych działań na rzecz profilaktyki i leczenia raka piersi. Federacja działa w całej Polsce poprzez lokalne Kluby Amazonek.

Krystyna Wechman

Krystyna Wechman

Prezes Fundacji

Fundacja OmeaLife

Fundacja OmeaLife

omealife.pl

Fundacja OmeaLife

Misją fundacji jest wsparcie edukacyjne z zakresu metod leczenia raka piersi, po to by chorzy mogli stać się partnerem do rozmowy z lekarzem i świadomie podejmowali decyzje o swoim leczeniu.
Fundacja buduje zaangażowaną społeczność moderując 2 fejsbukowe grupy tj. Chirurgia piersi – nie jest mi obojętnie i OmeaActive oraz realizując live chaty z ekspertami. Działania realizowane są w Centrum Wiedzy o Raku Piersi, które oferuje konsultacje z lekarzami, wsparcie prawne i socjalne, warsztaty oraz konferencje medyczne dedykowanych pacjentom. Zespół OmeaLife motywuje swoich podopiecznych do pozostania aktywnymi zawodowo i nie rezygnowania ze swoich pasji w trakcie i po zakończonym leczeniu.
Fundacja prowadzi działania rzecznicze z przedstawicielami instytucji publicznych zabiegając o poprawę dostępu oraz jakości leczenia dla pacjentów onkologicznych. 

Magdalena Kardynał

Magdalena Kardynał

Prezes Fundacji

Ewelina Puszkin

Ewelina Puszkin

Wice Prezes Fundacji

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

onkocafe.pl

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

Fundacja powstała w 2013 roku z inicjatywy Anny Kupieckiej. W 2010 roku Anna Kupiecka zachorowała na nowotwór piersi, a w 2012 roku na Facebooku założyła grupę pod nazwą „Fakraczki”, w której osoby dotknięte chorobą nowotworową dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi w procesie leczenia. Niesamowite wsparcie jakie dawali sobie wzajemnie pacjenci, stało się inspiracją dla powołania organizacji.

Fundacja OnkoCafe tworzy bezpieczną przestrzeń dla Pacjentów. W ramach Klubu Pacjenta OnkoCafe podopieczni korzystają z indywidulanego wsparcia ekspertów: psychologów, psychoonkologów, onkologów i dietetyków. Biorą udział w zajęciach ruchowych i warsztatach kreatywnych, a przede wszystkim rozmawiają i wymieniają doświadczenia.

Celem Fundacji jest również edukacja w zakresie chorób onkologicznych. Prowadzi m.in. kampanie „ProstaTaHistoria”,„Onkopomocnik”, #ThinkPink czy „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa”. W ramach tej ostatniej szkoli Ambasadorki Profilaktyki BreastFit, które wyposażone w fantomy edukują kobiety w całej Polsce w zakresie profilaktyki, w tym samobadania piersi. 

Anna Kupiecka

Anna Kupiecka

Prezes Fundacji

Fundacja Rak’n’Roll

Fundacja Rak’n’Roll

raknroll.pl

Fundacja Rak’n’Roll

Fundacja powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji. Od początku istnienia celem Fundacji jest stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej, przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce i zarażanie pozytywną energią. Fundacja działa na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień. 

Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej. Dzisiaj Rak’n’Roll pomaga kobietom i mężczyznom chorym na raka i ich bliskim.

Fundacja prowadzi kampanię dotyczącą raka piersi „Dzień na U”, a także szereg kampanii skierowanych do osób chorych onkologicznie – Boskie Matki, Rolling, Daj włos. Prowadzi warsztaty, konsultacje specjalistów, podcasty. Fundacja działa w Warszawie. 

„Jako Fundacja kładziemy nacisk na projekty i kampanie, które wypełniają luki w systemie opieki zdrowotnej. Stawiamy również na nowoczesną profilaktykę, tak aby zmieniać postawy młodych ludzi i zwrócić uwagę na to jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia.”

Joanna Rokoszewska-Łojko

Joanna Rokoszewska-Łojko

Dyrektor Zarządzająca

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

ruchspoleczny.org.pl

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Stowarzyszenie powstało w 2010 roku z inicjatywy Elżbiety Kozik, która wcześniej zaangażowana była w pracę społeczną na rzecz Ruchu Amazonek. Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie chorych onkologicznie oraz ich bliskich na każdym etapie leczenia i zdrowienia. Pomaga odnaleźć się w systemie opieki onkologicznej oraz uzyskać niezbędną diagnozę i leczenie. Wzmacnia pacjentów i ich bliskich w radzeniu sobie ze stresem wynikającym z choroby przede wszystkim poprzez realizację programu „Zdrowiej”, który bazuje na metodach mindfulness oraz coachingu kryzysowego.

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie działań na rzecz zwiększenia dostępności do leków i terapii onkologicznych ratujących życie oraz do specjalistów i szpitali; zwiększenia wiedzy pacjentów dotyczącej ich praw i możliwości leczenia oraz na rzecz poprawy jakości i standardów opieki onkologicznej. Stowarzyszenie działa w Warszawie.

Stowarzyszenie prowadzi kampanie edukacyjne dotyczące raka piersi: DOTYKAM=WYGRYWAM, Zdrowiej, Breast Cancer Units. W ramach kampanii Zdrowiej organizowane są cykliczne warsztaty on-line. 

„Dla mnie ważne jest, aby każda inicjatywa podejmowana przez PARS miała moc sprawczą. Przez wiele lat dawałyśmy kobietom możliwość za symboliczną „złotówkę” wykonać badania profilaktyczne piersi, skóry i tarczycy. Przez kilka lat prowadziłyśmy warsztaty, a od czasu covidowych ograniczeń prowadzimy webinary edukacyjne i wspierające chorych oraz ich bliskich. Najnowszą inicjatywą jest uruchomione 29 listopada 2022 Centrum Kryzysowego dla pacjentów onkologicznych. W Centrum pacjenci znajdą nie tylko rzetelną i wiarygodną wiedzę dotyczącą raka piersi, raka jajnika i raka płuca, ale przede wszystkim zostaną poprowadzeni „za rękę” krok po kroku poczynając od diagnozy poprzez wszystkie etapy leczenia aż do wsparcia psychologicznego i informacji o wsparciu socjalnym. Mam nadzieję, że Centrum będzie stanowić dla chorych autentyczną pomoc i wsparcie. W przyszłym roku planujemy rozbudować Centrum o kolejne ścieżki.”

Elżbieta Kozik

Elżbieta Kozik

Prezes Zarządu

Organizatorzy
Partner merytoryczny