Nawigacja
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld — onkolożka
Co to jest wczesny rak piersi?
Szacuje się, że u 18-20% kobiet chorych na raka piersi rozpoznaje się podtyp HER2 dodatni. Ze względu na stopień zaawansowania nowotworu w momencie rozpoznania, chore najczęściej są kwalifikowane do leczenia neoadiuwantowego, czyli przedoperacyjnej chemioterapii połączonej z leczeniem celowanym anty-HER2 (tj. leczenie skierowane konkretnie przeciwko temu podtypowi).
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld — onkolożka
Jak wygląda leczenie wczesnego HER2+ raka piersi?
Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski — chirurg, onkolog
Jakie znaczenie ma zastosowanie leczenia przedoperacyjnego?
Zabieg polega na usunięciu samego guza z piersi i wykonaniu procedury tzw. węzła wartownicznego, czyli oceny węzłów chłonnych (zwanych węzłami pierwszego spływu) – są to te, do których zmierza chłonka z guza. Podczas tej procedury wycina się 1-2 węzły chłonne i bada się je pod mikroskopem. Gdy nie ma w nich komórek nowotworowych, nie ma potrzeby wykonywania limfadenektomii, czyli usunięcia innych węzłów chłonnych. Chore z tej grupy mogą być poddane tylko i wyłącznie leczeniu chirurgicznemu, a następnie radioterapii.
Ważne!
Wczesny rak piersi – HER2 dodatni rak piersi to typ raka, który rośnie szybko, w związku z czym większość guzów, które się rozpoznaje, jest większa niż 1 cm. Często zmianie towarzyszą również przerzuty do węzłów chłonnych. W takich sytuacjach pacjentkom proponuje się w pierwszej kolejności leczenie neoadiuwantowe, czyli chemioterapię w połączeniu z leczeniem celowanym – anty HER2, by zmniejszyć guz. Dopiero później możliwe jest leczenie operacyjne.
Wiele kobiet z HER2 dodatnim typem nowotworu pyta swoich lekarzy, dlaczego nie mogą być od razu poddane operacji, skoro guz rośnie?
Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski — chirurg, onkolog
Co pacjentka powinna wiedzieć o leczeniu przedoperacyjnym?
Zapamiętaj!
Dzięki rozpoczęciu leczenia od chemioterapii i leczenia celowanego istnieje większa szansa na oszczędzenie piersi, ale przede wszystkim na wyleczenie (poprzez osiągnięcie tzw. całkowitej odpowiedzi patologicznej pCR.
Dlatego nie należy bać się leczenia przedoperacyjnego – taka procedura obowiązuje na całym świecie, jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych i jest poparta rekomendacjami międzynarodowymi i polskimi.
Schemat: leczenie przedoperacyjne – operacja – leczenie uzupełniające może przynieść większe korzyści niż schemat, w którym leczenie stosuje się dopiero po operacji.
Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski — chirurg, onkolog
Jakie są korzyści z zastosowania leczenia przedoperacyjnego?
Możliwości leczenia pacjentek chorych na HER2 dodatniego raka piersi określa obowiązujący w Polsce program lekowy B.9. W ramach tego programu dla chorych jest dostępna terapia jednym lub dwoma lekami (tzw. podwójna blokada), które blokują receptor HER2.
Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski — chirurg, onkolog
Jakie są możliwości leczenia wczesnego raka piersi?
Możliwość zastosowania tzw. podwójnej blokady w leczeniu wczesnego HER2 dodatniego raka piersi pojawiła się w Polsce w listopadzie 2019 roku. Do takiej terapii kwalifikują się chore z tzw. czynnikami ryzyka, a jej celem jest między innymi osiągnięcie tzw. pCR, czyli całkowitej odpowiedzi patologicznej (więcej o pCR przeczytasz tu).
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld — onkolożka
Które pacjentki odniosą korzyść z podwójnej blokady?
Zastosowanie podwójnej blokady w leczeniu przedoperacyjnym możliwe jest u pacjentek z rakiem HER2 dodatnim, które spełniają kryteria programu lekowego (LINK do programu). Brane pod uwagę są w nim m.in.: wielkość guza, status receptorów hormonalnych (czyli – czy receptory estrogenowe i progesteronowe są dodatnie, czy ujemne – ta informacja jest zawarta w wyniku badania histopatologicznego) oraz to czy w węzłach chłonnych są obecne komórki nowotworowe (czy są przerzuty). Obecność bądź brak powyższych elementów i wzajemna zależność tych i innych czynników oceniana jest podczas konsylium, co pozwala podjąć decyzję o kwalifikacji do leczenia.
Medycyna stale się rozwija, a od pojawienia się nowego, skutecznego leku do momentu jego refundacji w Polsce mija dużo czasu. Dobrze jest jednak mieć wiedzę na temat nowych terapii. Jeżeli słyszałaś, że jest nowy lek, możesz zapytać lekarza o możliwość zastosowania go w Twoim przypadku. Wiedza i możliwość dokonania wyboru może dać Ci poczucie siły.
Badania kliniczne
To badania naukowe prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leków. Często to jedyna szansa skorzystania z nowoczesnej, nierefundowanej terapii.
Dr n. med.
Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
Onkolożka
Następnym etapem leczenia jest Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza onkologa klinicznego po otrzymaniu diagnozy – wczesny HER2+ rak piersi
Ten poradnik, powstał, aby wesprzeć Cię w pierwszym, trudnym momencie zaraz po diagnozie i dać wiedzę potrzebną do podjęcia czekających Cię decyzji.
Objawy raka piersi
Dowiedz się, jakie symptomy mogą wskazywać na raka piersi.
Przydatne adresy
Zdobądź informacje o specjalistycznych placówkach i programach wsparcia.
Historie pacjentek
Przeczytaj relacje kobiet, które zakończyły leczenie raka piersi i odzyskały swoją siłę.
Zdrowy styl życia
Otrzymaj praktyczne wskazówki, jak zmaksymalizować profilaktykę i utrzymać zdrowe piersi.
Nasza strona posiada funkcję lektora.
Zaznacz tekst, który ma być przeczytany i kliknij przycisk “Czytaj”.