W ramach naszej kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” w październiku 2023 r. podjęliśmy współpracę z marką odzieżową H&M, tworząc akcję „Przymierz się do samobadania”.
Kategorie
„Poradnik dla kobiet z wczesnym rakiem piersi” to zbiór rzetelnych informacji, który powstał we współpracy 4 organizacji, działających na rzecz pacjentów (Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, OnkoCafe i OmeaLife) i Roche jako partnera merytorycznego. Poradnik ułatwi Ci rozmowę z lekarzami, odpowie na trudne pytania, które towarzyszą każdej kobiecie po otrzymaniu diagnozy, uspokoi nerwy i pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji.
Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynikało, że 25% Polaków nie zdaje sobie sprawy, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny, a 64% badanych powiedziało, że edukacja na temat raka piersi jest niewystarczająca1. Właśnie wtedy stworzyliśmy kampanię „Wylecz raka piersi HER2+”, której celem jest edukacja i wsparcie kobiet z tym podtypem nowotworu od momentu diagnozy oraz pokazanie, że rak piersi HER2+ jest wyleczalny. Kampanię stworzyły 4 organizacje pacjentów: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe, PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacja OmeaLife. W ostatnim czasie dołączyła do nas Fundacja Rak’n’Roll. Dziś mijają 3 lata od powołania do życia naszej kampanii i uważamy, że to nasz wspólny olbrzymi sukces.
W czerwcowym dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej” – „Asystent pacjenta. Rak piersi” ukazał się wywiad z onkolog, dr Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld na temat wartości leczenia przedoperacyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego i kiedy warto zaczekać z leczeniem operacyjnym, zamieszczamy wywiad z dr Gruszfeld poniżej.
W czasie epidemii COVID-19 w Polsce wiele kobiet odwlekało wizyty w placówkach medycznych – niezależnie czy wykryły niepokojące zmiany w piersi, czy były w trakcie leczenia lub przed zabiegiem chirurgicznym. Powodem najczęściej był strach przed zakażeniem nowym wirusem, jakim jest SARS-CoV-2.
W lutym 2020 r. do grona organizatorów kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” dołączyła kolejna fundacja – OmeaLife – Rak Piersi nie ogranicza. Fundacja powstała z myślą o młodych kobietach, które zachorowały na chorobę nowotworową piersi. Mamy nadzieję, że łącząc siły sprawimy, że efekty naszych działań edukacyjnych i wspierających dla kobiet z wczesnym HER2+ rakiem piersi
Od 1 września 2019 roku pacjentki z rakiem piersi zyskają jeszcze więcej opcji terapeutycznych. Ministerstwo Zdrowia do wykazu leków refundowanych wprowadziło długo wyczekiwane terapie dla pacjentek z zaawansowanym i wczesnym HER2 dodatnim rakiem piersi. Z refundacji rybocyklibu, palbocyklibu oraz pertuzumabu cieszą się zarówno chore, jak i lekarze, którzy mają nadzieje, że zmieni to smutne statystyki
Konferencja prasowa, inaugurująca kampanię skierowaną do kobiet chorych na wczesnego HER2 dodatniego raka piersi oraz ich bliskich, odbyła się 18 czerwca 2019r. prowadziła ją dziennikarka Agnieszka Rosłoniak. W spotkaniu uczestniczyli Organizatorzy kampanii: Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskich Amazonek Ruch Społeczny, Anna Kupiecka, prezes Fundacji “OnkoCafe – Razem lepiej” oraz Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Ten poradnik, powstał, aby wesprzeć Cię w pierwszym, trudnym momencie zaraz po diagnozie i dać wiedzę potrzebną do podjęcia czekających Cię decyzji.
Objawy raka piersi
Dowiedz się, jakie symptomy mogą wskazywać na raka piersi.
Przydatne adresy
Zdobądź informacje o specjalistycznych placówkach i programach wsparcia.
Historie pacjentek
Przeczytaj relacje kobiet, które zakończyły leczenie raka piersi i odzyskały swoją siłę.
Zdrowy styl życia
Otrzymaj praktyczne wskazówki, jak zmaksymalizować profilaktykę i utrzymać zdrowe piersi.