Dowiedziałaś się, że masz raka piersi, ale umiejscowienie raka lub rozmiar guza to nie jedyne informacje, które powinnaś znać. Ważne, abyś miała świadomość, jaki masz podtyp nowotworu.
Określenie podtypu jest bardzo ważne!
Na jego podstawie dobierane jest najlepsze dla Ciebie leczenie. Dlatego upewnij się, że miałaś badania oznaczające receptory hormonalne: estrogenowe i progesteronowe, receptor HER2 oraz wskaźnik proliferacji Ki-67.
Wiedza o podtypie nowotworu pozwoli Ci aktywnie uczestniczyć w planowaniu Twojego leczenia – szukaj informacji o najlepszych metodach w konkretnym podtypie i nie bój się pytać o nie lekarza.
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld – onkolożka
Rak piersi – rodzaje
Podtypów raka piersi jest kilka
rak hormonozależny (luminalny) – najczęściej występujący, bo dotyczy ponad 70% zdiagnozowanych kobiet. W przypadku tego typu raka stwierdza się obecność receptorów hormonalnych. Leczenie opiera się głównie na hormonoterapii. Czasem w leczeniu raka hormonozależnego stosowana jest też chemioterapia lub radioterapia.
HER2 dodatni – występuje u ok. 18-20% kobiet z rakiem piersi. Z jednej strony – to agresywna postać nowotworu, który szybko się rozwija i często daje przerzuty, ale z drugiej strony – dobrze reaguje na terapię celowaną (tj. dobraną do rodzaju nowotworu, aby była jak najbardziej skuteczna). W przypadku tego podtypu ważne jest zastosowanie terapii anty-HER2. Warto wiedzieć, że obok leku, którego pojawienie się kilkanaście lat temu zmieniło leczenie i rokowania chorych z HER2 dodatnim rakiem piersi, tzw. pojedynczej blokady, pojawiła się dla tych chorych nowa opcja. Do znanego już leku dodaje się drugi lek i dzięki temu połączeniu uzyskujemy podwójną blokadę agresywnego receptora HER2.
potrójnie ujemny rak piersi – najrzadziej występujący rodzaj nowotworu piersi. U pacjentek z tym typem brak jest receptorów hormonalnych i receptorów HER2. To bardzo agresywny rodzaj nowotworu piersi, który wymaga bardzo intensywnej terapii.
Czy wiesz, że…
jeszcze do niedawna (ok. 10 lat temu) wszystkie kobiety z rakiem piersi były kierowane do zabiegu chirurgicznego?
Dzięki odkryciu podtypów raka możliwe jest lepsze, bardziej precyzyjne leczenie i dziś już wiadomo, że w typach źle rokujących (np. HER2 dodatni) znacznie lepsze wyniki terapii osiąga się, kiedy zaczyna się ją od chemioterapii skojarzonej z innymi lekami. Dopiero po odpowiedzi na takie leczenie (czyli zmniejszenie się guza), wykonuje się zabieg chirurgiczny.
Do gorzej rokujących nowotworów zalicza się rak potrójnie ujemny oraz HER2 dodatni. W tych przypadkach do nawrotu choroby i przerzutów może dochodzić częściej niż w przypadku hormonozależnego raka piersi. Jednak w przypadku HER2 dodatniego raka piersi w ostatnich latach nastąpił postęp, jeśli chodzi o jego leczenie, dzięki czemu wydłuża się czas przeżycia bez nowotworu. A w przypadku wczesnego raka piersi możemy mówić o wyleczeniu.
Zapamiętaj!
Dzięki skutecznym lekom wczesnego HER2 dodatniego raka piersi możemy całkowicie wyleczyć!
Chciałam powiedzieć wszystkim kobietom, żeby jeśli coś je niepokoi, konsultowały się u kilku lekarzy, nie polegały na opinii tylko jednego. U mnie to chyba właśnie był błąd, bo rak miał dwa lata, żeby się rozwinąć.