Konsylium jest zebraniem zespołu osób zaangażowanych w proces leczenia pacjentki z rakiem piersi. Oceniają oni wyniki badań i na ich podstawie dyskutują i dobierają najlepszą metodę leczenia. W tej chwili organizowanie konsylium jest obowiązkiem każdego ośrodka, który podejmuje się leczenia raka piersi.
Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld – onkolożka
Co to jest konsylium?
Kto bierze udział w konsylium?
chirurg onkolog,
onkolog kliniczny,
radioterapeuta,
radiolog,
psycholog/psychoonkolog,
koordynator – najczęściej tę rolę pełni pielęgniarka, która specjalizuje się w opiece nad pacjentkami chorymi na raka piersi. W zależności od ośrodków koordynator dodatkowo odpowiada za terminy badań diagnostycznych, terminy operacji itp.,
sekretarka medyczna – jej rolą jest spisanie protokołu z konsylium.
W zależności od ośrodka, w którym będzie się odbywać leczenie w spotkaniu może wziąć udział więcej lekarzy danej specjalizacji – np. może przyjść dwóch chirurgów onkologów.
Czy powinnaś wziąć udział w konsylium?
Zdecydowanie tak – jeśli Twój ośrodek leczenia dopuszcza udział pacjentki, skorzystaj z możliwości zadania pytań i dowiedzenia się, jak będzie przebiegało Twoje leczenie. Podczas spotkania można wyrazić swoją opinię, zadawać pytania każdemu specjaliście, wyrazić wątpliwości i obawy. Wówczas lekarze powinni wyjaśnić wątpliwości i gdy np. kobieta nie zgadza się z różnych przyczyn na dane leczenie – spróbować przekonać do danej metody oraz wyjaśnić, dlaczego właśnie ta jest dla niej najlepsza.
Czy mogę przyjść z osobą towarzyszącą?
Zdecydowanie tak! Na konsylium można przyjść z osobą towarzyszącą czy nawet z dwiema. Spotkanie z gronem lekarzy może być stresujące, wywoływać strach przed odezwaniem się. Wówczas z pomocą może przyjść osoba towarzysząca – ktoś z rodziny lub bliski przyjaciel. Oni w Twoim imieniu również mają prawo zadawać pytania podczas konsylium.
W przypadku starszej pacjentki bardzo ważne jest, aby towarzyszyła jej inna osoba – lekarze, którzy nie znają jej na co dzień, mogą mieć trudność w porozumieniu się z pacjentką, która czuje się zagubiona, nie wie, czy będzie w stanie przyjechać na jakiś zabieg, wizytę, bo jest uzależniona od rodziny.
Czego mogą dotyczyć pytania?
radioterapii,
chemioterapii,
chirurgii,
oczekiwań co do leczenia,
preferowanych przez pacjentkę metod leczenia,
rokowań.
O co powinnam zapytać na konsylium?
Wydrukuj sobie tę kartkę, dopisz pytania, które jeszcze Ci się nasuwają, wykreśl te, które Ciebie nie dotyczą
Oto lista przykładowych pytań, jakie możesz zadać podczas konsylium
Jaki mam typ nowotworu?
Jakie są rokowania w tym typie nowotworu?
Co to dla mnie oznacza?
Czy mam szanse na całkowite wyleczenie?
Jaki jest plan leczenia?
Czy będę w szpitalu, czy mogę przyjeżdżać na chemię czy radioterapię?
Jeśli mam przebywać w szpitalu, to jak długo? Czy to jest jeden pobyt czy kilka?