Psychoonkolog stanowi bardzo ważne źródło wsparcia, ale czy jedyne? Warto poszukać stowarzyszeń pacjentów, organizacji pozarządowych czy fundacji, które specjalizują się w pomocy pacjentkom z nowotworem piersi. Są doskonałym źródłem wiedzy – nie tylko dzięki współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie, uczęszczaniu na konferencje poświęcone tematyce onkologicznej, ciągłemu śledzeniu tematu, ale również dlatego, że zrzeszają osoby, które zmagały się lub zmagają z rakiem piersi. Dzięki temu budują swoiste grupy wsparcia. Ich siła polega na tym, że nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety z rakiem piersi, jak inna kobieta z rakiem piersi. Podczas spotkań kobiety wymieniają się swoimi doświadczeniami, sposobami radzenia sobie z trudem leczenia. Oprócz wiedzy, jaką możesz z tego wynieść, ogromną wartością są też przyjaźnie, które wiążą na lata.
W każdym województwie działają kluby Amazonek, w niektórych miastach są też inne organizacje, warto zwrócić się do nich i poszukać informacji oraz wsparcia. Kampanię “Wylecz raka piersi HER2+” współtworzą:
Oprócz wsparcia innych chorych ważna jest także pomoc specjalistów, którzy będą współtowarzyszyć Ci podczas leczenia – dietetyka, rehabilitanta oraz lekarza. Wspomogą Cię na poszczególnych etapach leczenia raka piersi, co przełoży się na jego efekt.
Internet to skarbnica wiedzy, ale musisz być ostrożna. Znajdziesz wiele stron, które zawierają pomocne informacje stworzone przy wsparciu specjalistów w dziedzinie onkologii, ale są też takie, które będą opierały się na prywatnych opiniach, niepopartych żadną wiedzą. Pamiętaj także, że w Internecie ludzie chętnie dzielą się swoimi przeżyciami, ale najchętniej dzielą się smutnymi, zamiast pozytywnymi historiami. Choroba jest ciężkim doświadczeniem, ale można z niej wyciągnąć także pewne dobre rzeczy (np. zacieśnianie więzów rodzinnych, nowe przyjaźnie, weryfikacja grona znajomych, itp.), zatem skupianie się wyłącznie na smutnych jej aspektach nie przyniesie Ci żadnych korzyści, wręcz przeciwnie.
Ważne
Bardzo ważne, abyś szukała wsparcia i nie zamykała się w czterech ścianach. Dzięki wsparciu uzyskasz wiedzę, która da Ci siłę i przełoży się na różne działania.
Konsultacja merytoryczna
Adrianna Sobol
Psycholog, psychoterapeuta
Przejście do kolejnego etapu
Następnym etapem leczenia jest Jak o diagnozie rozmawiać z bliskimi?