diagnostyka

Wróć do listy artykułów

Biopsja

Jeżeli mammografia lub USG wykazała zmiany w piersi, czekają Cię kolejne badania, które ocenią, jakiego typu są to zmiany. Biopsja piersi to badanie, które umożliwia precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Lekarz dzięki badaniu USG namierza zmianę i wprowadza do niej przez skórę igłę, którą pobiera wycinek tkanki ze środka guza, potrzebny do przeprowadzania dalszych badań. Biopsja nie jest bolesna – wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a kobieta nie wymaga po niej hospitalizacji. Wyróżniamy biopsję cienko i gruboigłową, a także chirurgiczną oraz mammotoniczną. 

  • Biopsja cienkoigłowa – polega na pobraniu tkanek ze środka guza za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm. Ten rodzaj biopsji wykonuje się, gdy w badaniach obrazowych (mammografii lub USG) zostanie wykryta zmiana w piersi. Cienka igła umożliwia pobranie jedynie materiału komórkowego. Jednak jest on niewystarczający, aby jednoznacznie dokonać pełnej oceny diagnostycznej, na co z kolei pozwala biopsja piersi gruboigłowa. Biopsja piersi cienkoigłowa służy tylko do tego, żeby, uzyskać informacje, czy w danym guzku, np. w węźle chłonnym, są komórki nowotworowe – na tej podstawie uzyskujemy także informację, czy są przerzuty w węzłach chłonnych. Wyniki biopsji cienkoigłowej otrzymuje się zwykle w ciągu 2-3 dni.
  • Biopsja gruboigłowa – standard w diagnostyce raka piersi. W tym rodzaju biopsji do pobrania materiału używa się grubszej igły (od 12 mm), która pozwala na pobranie większych wycinków materiału (w tym fragmentu guza). Pomimo że igła jest grubsza, pacjentka dzięki znieczuleniu nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Biopsja piersi gruboigłowa pozwala jednoznacznie stwierdzić obecność komórek nowotworowych, określić typ histologiczny oraz ocenić ekspresję receptora HER2, receptorów hormonalnych (estrogenowych i progesteronowych) i wiele innych parametrów. Wyniki biopsji gruboigłowej - na podstawie tych wszystkich informacji zostaje dobrane najbardziej optymalne leczenie.

Warto wiedzieć!

Biopsja cienkoigłowa to szybka i mało uciążliwa metoda, ale nie jest tak dokładna, jak biopsja gruboigłowa, ponieważ nie dostarcza informacji o stanie receptorów. Ta informacja jest konieczna do wyboru odpowiedniego leczenia. Szacuje się, że ok. 20% wyników pobranych za pomocą biopsji cienkoigłowej jest fałszywych! Dlatego odchodzi się od biopsji cienkoigłowej na rzecz biopsji gruboigłowej.

  • Biopsja chirurgiczna (otwarta) – jest stosowana znacznie rzadziej niż biopsja cienko czy gruboigłowa – powinna być wdrażana dopiero wtedy, kiedy były wykonane obie biopsje lub badania obrazowe, ale nadal nie można określić charakteru guza. Ten rodzaj biopsji przeprowadza się na bloku operacyjnym, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W porównaniu do wyżej opisanych biopsji, ta jest zabiegiem operacyjnym i jak każdy – jest obarczony możliwymi powikłaniami, dlatego nie powinno się stosować tej biopsji zamiast dwóch poprzednich.
  • Biopsja mammotomiczna – to jedna z najnowocześniejszych metod, która wymaga specjalnego sprzętu – mammotomu. Wykonuje się ją nie tylko pod kontrolą USG, ale również przy pomocy mammografii cyfrowej. Igła używana przy tym rodzaju biopsji ma kształt rurki, dzięki czemu lekarz ma możliwość wycięcia i pobrania zmienionych tkanek.

 Konsultacja merytoryczna dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii w Warszawie.

 

 

Może też Cię zainteresować:

Artykuły

Ilość artykułów: 6
Organizatorzy
Partner merytoryczny